РеєстраціяМи ВКонтакті


( 4 Голосов )
10.05.2015

Круглий стіл: «Сучасні виклики у підготовці фахівців світового рівня: досвід кафедри біохімії та біотехнології»

N6qoseJ5WqcШостого травня на кафедрі біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету (ПНУ) відбувся круглий стіл: «Сучасні виклики у підготовці фахівців світового рівня: досвід кафедри біохімії та біотехнології».

 

 

 

5dqc42KLPbE

На початку дискусії ведучий, завідувач кафедри біохімії та біотехнології професор Володимир Лущак пояснив, чому виникла сама ідея проведення такого заходу: абсолютно всі викладачі кафедри певний час працювали і частина викладала у високорейтингових університетах США, Канади, Бразилії, Великобританії, Німеччини, Швеції, Фінляндії і Польщі, абсолютно всі викладачі кафедри добре володіють англійською мовою і абсолютно всі викладачі кафедри мають публікації у престижних міжнародних журналах.Багато студентів і аспірантів, а також практично всі співробітники кафедри теж певний час працювали у закордонних університетах.

mHQV24uMG3cДискусію розпочав проректор ПНУ з наукової роботи, професор Андрій Загороднюк, наголосивши на тому, що науковий імідж університету практично повністю базується на публікаціях співробітників саме кафедри біохімії та біотехнології. Він звернув увагу учасників столу на те, що зараз існує багато міжнародних програм, наприклад Erasmus, які пропонують стипендії для навчання за кордоном та участі в міжнародних конференціях.

bvrwQFoJWUUДиректор Інституту природничих наук, професор Володимир Кланічка звернув увагу на проблеми сучасної української освіти, важливість вибору студентами тих дисциплін, які їм цікаво вивчати і вони вважають необхідними для розвитку своєї кар’єри. Як приклад було наведено Лундський університет (Швеція), де три чверті дисциплін належать до циклу вільного вибору студентів і повністю відсутній так званий «гуманітарний блок».

I7 Q1yXc0DUВипускниця кафедри біохімії та біотехнології кандидат біологічних наук Людмила Лозінська, яка кілька років працювала саме в Лундському університеті, зауважила, що рівень мотивації європейських студентів значно вищий, ніж українських. Списування там просто абсурд і не практикується – там вони приходять в університет за знаннями, а не гратися з викладачами у змагання зі списування. Європейські університети прагнуть універсалізації освітніх програм, яка б дозволила вільний обмін студентами між університетами.

ClnSpXl7qUMСтуденти-біологи Лундського університету також значний час приділяють науково-дослідній роботі в лабораторіях, які прекрасно обладнані. На жаль, українські студенти-біологи значно програють закордонним у математичних дисциплінах. Під час обговорення розмова також зайшла про велику частку обов’язкових непрофільних дисциплін в підготовці біологів в нашому університеті. Наявність і доцільність таких дисциплін як історія, філософія, соціологія, психологія та інших у підготовці біологів стала предметом дискусії на круглому столі.

Zwi77Z pvAwВладислав Кириченко – випускник Московського державного університету ім. М. Ломоносова, підприємець, засновник видавництва «Наш формат» і «Українського наукового клубу» піддав критиці підготовку біохіміків, як і решти біологів, у сучасній Україні і загалом сучасних «реформаторів» освіти. Він також наголосив на винятковості кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського університету, її роботі на міжнародному рівні, а також на важливості діяльності професора Володимира Лущака, завідувача кафедри, щодо просування української науки на міжнародний рівень і підготовці кадрів міжнародного класу.

0xb1KXKYmtMПрофесор Василь Парпан, завідувач кафедри біології та директор Інституту гірського лісівництва, наголосив на недостатньому фінансуванні університетів, піддав критиці політику уряду в цьому відношенні, а також підтримав думку про важливість вивчення англійської мови, без знання якої просто неможливо бути сучасним фахівцем.

 

IYYBCH8nF7AВисловили свої думки також співробітники кафедри біохімії, які знаходяться на стажуванні за кордоном – Богдана Ровенко та Марія Щербій. Обидві співробітниці на даний момент працюють на різних факультетах Гельсінського університету у Фінляндії. Марія висловила подяку викладачам кафедри біохімії та біотехнології за сприяння в розвитку кар’єри молодих вчених. Адже для того, щоб студент міг виграти грант на поїздку чи роботу за кордоном часто недостатньо тільки добрих оцінок. Враховуються також практичні навички студента, про які можна міркувати на основі його публікацій у міжнародних журналах.

mVI5ncfLIWcБогдана зауважила, що наші студенти не є гіршими за закордонних, а інколи є працьовитішими. Вона також просила не забувати ані викладачів, ані студентів, що не існує національної науки, “наука або є, або її немає“, тому володіння фаховою англійською мовою є абсолютно беззаперечною умовою підготовки фахівців.

 

ovebsCS6aiMВисловили свої думки також професори Андрій Курта з кафедри аналітичної хімії, та Юрій Шпарик, заступник директора Інституту природничих наук, колишня аспірантка кафедри біохімії, а зараз працівник інституту післядипломної освіти, кандидат біологічних наук Олена Васильків. Остання зауважила, що керівництво університету має докласти зусиль для забезпечення студентів належною літературою, доступом до міжнародних журналів. Вона також не погодилась з думкою про необхідність видалення з навчання непрофільних дисциплін: вони можуть згодитися пізніше в житті; людина має бути всебічно освідченою.

3OkplvOAdPoПоділились своїм досвідом співробітники кафедри біохімії та біотехнології, кандидати біологічних наук Галина Семчишин, Дмитро Господарьов і Олег Лущак, які також тривалий час працювали за кордоном (США, Швеція, Фінляндія, Німеччина, Польща) і публікують результати своєї науково-дослідної роботи у високорейтингових виданнях, визнаних міжнародною науковою спільнотою.

9bGpL4Um7 sВ цьому контексті зазначили про великий обсяг матеріалу, який студентам доводиться опановувати самостійно за дуже короткий час та інколи неадекватні вимоги викладачів до студентів, інколи навіть з приниженням гідності. Це, безумовно, впливає на якість засвоєння матеріалу. Особливо прикро, коли студенти отримують забагато завдань саме з непрофільних дисциплін. Часто таке “поглиблене” вивчення непрофільних дисциплін йде на шкоду тим дисциплінам, які принципово необхідні фахівцям-природничникам.

1 p4I ffkBoТакож з року в рік скорочується час на навчання, з програми усуваються важливі дисципліни, скорочується тривалість самих пар. Це теж негативно впливає на якість навчання і вбиває мотивацію вчитися. Дуже шкодить часта зміна навчальних програм. Насамкінець учасники столу вислухали думки студентів-біохіміків різних курсів. Студенти також зауважили, що непрофільні дисципліни відбирають час на вивчення предметів, потрібних для фаху. Також є запит на більш креативних викладачів, які ставляться з більшою повагою до студентів.

Круглий стіл, неочікувано для самих організаторів, охопив багато важливих проблем, які стосуються організації вищої освіти в Україні, і відзначився щирим спілкуванням викладачів і студентів, тобто людей з різним досвідом, але які разом роблять спільну справу. Часом висловлювались протилежні думки, наприклад, стосовно потрібності непрофільних дисциплін, відсутності мотивації студентів, конкурентноспроможності наших студентів на міжнародному ринку праці, працевлаштуванні наших студентів вдома і за кордоном та інших. Професор В. Кланічка висловив побажання надалі організовувати подібні заходи, що сприятиме покращенню підготовки фахівців і підвищенню іміджу університету. У своєму заключному слові ведучий круглого столу В. Лущак узагальнив результати дискусії, вказавши, що для того, щоб у наших умовах виростали фахівці міжнародного класу вони повинні бути: добре підготовлені теоретично і практично як професіонали, вільно володіти англійською мовою, вміти творчо працювати у команді, володіти необхідним математичним апаратом і сучасними приладами. А підготовка таких фахівців можлива тільки завдяки правильній взаємодії студентів і викладачів, наявності добрих навчальних програм, які відповідають світовим тенденціям, і матеріально-технічних можливостей університету. І останнє – дуже важливо, щоб проблеми, які обговорювались, не залишились просто порожніми словами, а реалізовувались у підготовці молодих фахівців у нашому університеті.

По завершенні дискусії співробітники кафедри біохімії та біотехнології запропонували гостям скуштувати результат одного зі своїх ”секретних” наукових проектів – їжу карпатських довгожителів гуцульський аналог йогурту гуслінку. Гостям сподобалось, а господарям вона припала до душі ще до цього заходу. 

 
English (United Kingdom)Ukrainian (CIS)


Осіння школа 2016

Наші публікації


2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні34
mod_vvisit_counterВчора131
mod_vvisit_counterЦього тижня282
mod_vvisit_counterМинулого тижня829
mod_vvisit_counterЦього місяця1686
mod_vvisit_counterМинулого місяця4490
mod_vvisit_counterЗа всі дні249759

Сьогодні: Авг 15, 2018

Корисні ресурси

  • Перекладач
  • ПНУ
  • Інститут природничих наук

Опитування

Що є корисним для Вас на даному сайті